top of page

שאלות נפוצות

-  למה דווקא חירשים וכבדי שמיעה?

לצערנו, אנשים עם ליקויי שמיעה מופלים, לרוב, כמעט בכל תחומי החיים: במערכת הבריאות וההגנה הסוציאלית, כאשר הם נאלצים להגן על זכויותיהם ועל זכויות ילדיהם לגשת למידע חיוני, לקבל סיוע רפואי מוסמך ולקבל מהמדינה תמיכה פיננסית הקבועה בחוק. בתחום החינוך והתעסוקה, כאשר הם מתמודדים עם סירוב לקבלם ללימודים בבתי ספר ובמכללות רגילות, וכתוצאה מכך נאלצים להנמיך את דרישותיהם ברמת השכר ותנאיי העבודה. הפליה זו גורמת להם, באופן בלתי נמנע, לתסמונת נחיתות, להרגשה שהם אנשים סוג ב '.

-  מדוע יש חשיבות רבה לעבודה עם עולים חדשים?

עולים חדשים עם בעיות שמיעה מתמודדים עם מה שאנחנו מכנים "קליטה כפולה". כמו כל אזרחים חדשים אחרים, הם עוברים דרך הסתגלות קשה. היעדר קשרים חברתיים, מערכת של תמיכה כלכלית, תחושת בידוד מהשורשים והסביבה הסוציו-פסיכולוגית הרגילה - כל זה מחמיר את הנסיבות בהן הם מתמודדים מדי יום עם האופן בו אנשים עם מוגבלות פיזית, אשר אגב, משפיעים באופן משמעותי על הפסיכולוגיה שלהם ועל התנהגותם, הם נאלצים להתגבר על המסגרת הצרה של מה שנקרא "עולם החירשים". התנסות אמפירית ותצפיות מדעיות מראות שרק מעטים מהם מצליחים להתגבר על מחסומים, לפרק את קיר החירשות החברתית ולהיכנס ל"עולם הגדול"- עולם המחוות ועולם הצלילים.

-  מדוע בחרתם בביטוי "יצירת דרכים להבנה" כסיסמתכם?

אנו רואים את השינוי הנדרש כתהליך מורכב, סוג של "רחוב דו כיווני". מצד אחד – שילובם של חרשים וכבדי שמיעה במערכת החברתית, כניסתם לסביבה החברתית באמצעות אימוץ נורמות, כללים, ערכים, תרבות, ידע ומיומנויות המאפשרים לאדם להתקיים ולהתפתח בהצלחה, מצד שני, יש צורך בצעדים הדדיים מצד החברה והמדינה, היווצרות סביבה חברתית ומוסדית סובלנית להתפתחות מקיפה של הפוטנציאל האישי של אנשים עם לקות שמיעה, שילובם המוצלח בחיים הכלכליים, הפוליטיים, החברתיים, התרבותיים והרוחניים.

-  האם קבלת שירותי העמותה "תשמע אותי" הינה בתשלום?

השירותים שלנו ניתנים ללא עלות ובהתאם לצרכים הספציפיים של הנזקקים לסיוע.

-  כיצד אוכל לקבל סיוע?

ניתן ליצור איתנו קשר בכל דרך נוחה עבורך. אנו נעשה כמיטב יכולתנו להגיב במהירות ובישירות. במידת הצורך אנו מספקים סיוע לטווח ארוך, בהתבסס על העובדה שיש צרכים שמתפתחים לאורך זמן וזקוקים לתמיכה לטווח הארוך.

-  האם העמותה "תשמע אותי" משתפת פעולה עם ארגונים אחרים?

אנו פתוחים לשיתופי פעולה הן עם ארגונים דומים בפרופיל שלנו, והן עם כל המבנים הציבוריים והפרטיים המעוניינים לפתור בעיות חברתיות חריפות.

 

-  מהם הפרטים הספציפיים של הפרויקט "עזרה. תמיכה. ליווי. תרגום"?

המטרה שלנו היא לעזור לחירשים וכבדי שמיעה אשר נקלעים לקשיים או מתמודדים, למשל, עם אדישות או גסות רוח  של בירוקרטיה ופקידים בארגונים ממלכתיים או בחברות פרטיות. הדרך הבסיסית ביותר היא לבצע תרגום מקצועי לשפת הסימנים, להקים ערוץ תקשורת ולהעביר מידע לכל אחד מהצדדים. אנו מאמינים שזה לא מספיק. אנו לא רק מקימים ערוץ תקשורת, אלא מנסים להתייחס לכל בעיה כאל שלנו. במילים אחרות, השתתפותנו אינה מוגבלת לתרגום, היא רחבה ומורכבת יותר. אנו שואפים לעזור באמת, להציע דרכים ושיטות ספציפיות להתנהגות, ובמידת הצורך לעזור לגייס מומחים מהפרופיל המתאים לפיתרון הבעיה.

bottom of page